MCIMX27LMOP4A
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MPU I.MX27 400MHZ 473MAPBGA
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
MCIMX27LMOP4A PDF
Type Description
Series:i.MX27
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
Core Processor:ARM926EJ-S
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:400MHz
Co-Processors/DSP:Security; SAHARAH2
RAM Controllers:DDR
Graphics Acceleration:Yes
Display & Interface Controllers:Keypad, LCD
Ethernet:10/100Mbps (1)
SATA:-
USB:USB 2.0 + PHY (3)
Voltage - I/O:2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)