MCIMX6L3EVN10AC
Description
I.MX 6SL ROM PERF ENHAN
DataSheet
MCIMX6L3EVN10AC PDF
Type Description
Series:i.MX6SL
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:1.0GHz
Co-Processors/DSP:Multimedia; NEON™ SIMD
RAM Controllers:LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics Acceleration:Yes
Display & Interface Controllers:Keypad, LCD
Ethernet:10/100Mbps (1)
SATA:-
USB:USB 2.0 + PHY (3)
Voltage - I/O:1.2V, 1.8V, 3.0V
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)