KMC7457VG1267LC
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MPU MPC74XX 1.267GHZ 483BGA
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
KMC7457VG1267LC PDF
Type Description
Series:MPC74xx
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:PowerPC G4
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:1.267GHz
Co-Processors/DSP:Multimedia; SIMD
RAM Controllers:-
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:-
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:1.5V, 1.8V, 2.5V
Operating Temperature:0°C ~ 105°C (TA)