MAX22503EASD+T
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 14SOIC
Catalog
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
DataSheet
MAX22503EASD+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Transceiver
Protocol:RS422, RS485
Number of Drivers/Receivers:1/1
Duplex:Full
Receiver Hysteresis:250 mV
Data Rate:100Mbps
Voltage - Supply:3V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)