ISD1750SY
Manufacturer
Nuvoton Technology Corporation America
VIGOR # :
Description
IC VOICE REC/PLAY 100SEC 28SOIC
Catalog
Interface - Voice Record and Playback
DataSheet
ISD1750SY PDF
Type Description
Series:ChipCorder®
Package:Tube
Part Status:Active
Interface:Pushbutton, SPI
Input Signal:Analog - Single Ended, Microphone
Output Signal:Analog - Single Ended, PWM Speaker Output
Sampling Frequency:4 ~ 12kHz
Duration:33 ~ 100 Sec
Filter Pass Band:-
Messaging:Multiple
Oscillator Type:Internal
Features:Automatic Gain Control, Volume Control
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply:2.4 V ~ 5.5 V
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)