AMC1100DUB
Description
AMC1100 - 250 MV-INPUT, LOW-COST
Catalog
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
DataSheet
AMC1100DUB PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Amplifier Type:Isolation
Number of Circuits:1
Output Type:Differential
Slew Rate:-
Gain Bandwidth Product:-
-3db Bandwidth:100 kHz
Current - Input Bias:-
Voltage - Input Offset:200 µV
Current - Supply:5.4mA
Current - Output / Channel:20 mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±):2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C