MAX4275BEESA
Description
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Catalog
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
DataSheet
MAX4275BEESA PDF
Type Description
Series:GainAmp™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Amplifier Type:General Purpose
Number of Circuits:2
Output Type:Rail-to-Rail
Slew Rate:0.7V/µs
Gain Bandwidth Product:2 MHz
-3db Bandwidth:590 kHz
Current - Input Bias:50 pA
Voltage - Input Offset:500 µV
Current - Supply:355µA (x2 Channels)
Current - Output / Channel:65 mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±):2.5V ~ 5.5V, ±1.25V ~ 2.75V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)