SN74ALVCH16240DLR
Description
IC BUFFER INVERT 3.6V 48SSOP
Catalog
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
DataSheet
SN74ALVCH16240DLR PDF
Type Description
Series:74ALVCH
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Logic Type:Buffer, Inverting
Number of Elements:4
Number of Bits per Element:4
Input Type:-
Output Type:3-State
Current - Output High, Low:24mA, 24mA
Voltage - Supply:1.65V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)