74F191SJX
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC COUNTER BINARY UP/DWN 16SOP
Catalog
Logic - Counters, Dividers
DataSheet
74F191SJX PDF
Type Description
Series:74F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Logic Type:Binary Counter
Direction:Up, Down
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:4
Reset:-
Timing:Synchronous
Count Rate:100 MHz
Trigger Type:Positive Edge
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)