SN74V3660-15PEU
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC FIFO 8KX18 128QFP
Catalog
Logic - FIFOs Memory
DataSheet
SN74V3660-15PEU PDF
Type Description
Series:74V
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Memory Size:144K (4K x 36)
Function:Synchronous
Data Rate:66.7MHz
Access Time:10ns
Voltage - Supply:3.15 V ~ 3.45 V
Current - Supply (Max):40mA
Bus Directional:Uni-Directional
Expansion Type:Depth, Width
Programmable Flags Support:Yes
Retransmit Capability:Yes
FWFT Support:Yes
Operating Temperature:0°C ~ 70°C