74F74SCX
Description
D FLIP-FLOP, F/FAST SERIES TTL
Catalog
Logic - Flip Flops
DataSheet
74F74SCX PDF
Type Description
Series:74F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Function:Set(Preset) and Reset
Type:D-Type
Output Type:Complimentary
Number of Elements:2
Number of Bits per Element:1
Clock Frequency:125 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL:6.8ns @ 5V, 50pF
Trigger Type:Positive Edge
Current - Output High, Low:1mA, 20mA
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq):16 mA
Input Capacitance:-
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:14-SOIC
Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)