SN74F373DBR
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC OCT D-TYPE LATCH 20-SSOP
Catalog
Logic - Latches
DataSheet
SN74F373DBR PDF
Type Description
Series:74F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Logic Type:D-Type Transparent Latch
Circuit:8:8
Output Type:Tri-State
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Independent Circuits:1
Delay Time - Propagation:8.6ns
Current - Output High, Low:3mA, 24mA
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)