N74F573D,623
Description
BUS DRIVER, F/FAST SERIES
Catalog
Logic - Latches
DataSheet
N74F573D,623 PDF
Type Description
Series:74F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Logic Type:D-Type Transparent Latch
Circuit:8:8
Output Type:Tri-State
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Independent Circuits:1
Delay Time - Propagation:3.5ns
Current - Output High, Low:3mA, 24mA
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)