N74F166D,602
Description
PARALLEL IN SERIAL OUT
Catalog
Logic - Shift Registers
DataSheet
N74F166D,602 PDF
Type Description
Series:74F
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Logic Type:Register, Bidirectional
Output Type:Push-Pull
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:8
Function:Universal
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)