74F676PC
Description
PARALLEL IN SERIAL OUT
Catalog
Logic - Shift Registers
DataSheet
74F676PC PDF
Type Description
Series:74F
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Logic Type:Shift Register
Output Type:Tri-State
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:16
Function:Parallel or Serial to Serial
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP (0.600", 15.24mm)