MC74F194DR2
Description
SHIFT REGISTER SINGLE 4 BIT SERI
Catalog
Logic - Shift Registers
DataSheet
MC74F194DR2 PDF
Type Description
Series:74F
Package:Bulk
Part Status:Active
Logic Type:Register, Bidirectional
Output Type:Push-Pull
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:4
Function:Universal
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)