SN74F283NSR
Description
ADDER/SUBTRACTOR
Catalog
Logic - Specialty Logic
DataSheet
SN74F283NSR PDF
Type Description
Series:74F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Logic Type:Binary Full Adder with Fast Carry
Supply Voltage:4.5V ~ 5.5V
Number of Bits:4
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)