CD74HCT283M96G4
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC BIN FULL 4BIT ADD CAR 16SOIC
Catalog
Logic - Specialty Logic
DataSheet
CD74HCT283M96G4 PDF
Type Description
Series:74HCT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Logic Type:Binary Full Adder with Fast Carry
Supply Voltage:4.5V ~ 5.5V
Number of Bits:4
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)