AS8C161831-QC166N
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
VIGOR # :
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 100TQFP
Catalog
Memory
DataSheet
AS8C161831-QC166N PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:18Mb (1M x 18)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:6ns
Access Time:3.5 ns
Voltage - Supply:2.3V ~ 2.6V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)