CY7C1474V25-167BGC
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 209FBGA
DataSheet
CY7C1474V25-167BGC PDF
Type Description
Series:NoBL™
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Technology:SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:72Mb (1M x 72)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:3.4 ns
Voltage - Supply:2.375V ~ 2.625V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)