SST26VF016B-80E/SM
Description
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIJ
DataSheet
SST26VF016B-80E/SM PDF
Type Description
Series:SST26 SQI®
Package:Tube
Technology:FLASH
Memory Size:16M (2M x 8)
Memory Interface:SPI - Quad I/O
Clock Frequency:80 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:1.5ms
Access Time:-
Voltage - Supply:2.3V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)