CY7C1163KV18-400BZI
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 165FBGA
DataSheet
CY7C1163KV18-400BZI PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size:18Mb (1M x 18)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:400 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:-
Voltage - Supply:1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)