7132SA55C
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL SB48
Catalog
Memory
DataSheet
7132SA55C PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size:16Kb (2K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:48-DIP (0.600", 15.24mm)