CY15B016Q-SXET
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC FRAM 16KBIT SPI 16MHZ 8SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
CY15B016Q-SXET PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, F-RAM™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FRAM
Technology:FRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size:16Kb (2K x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:16 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:-
Voltage - Supply:2.7V ~ 3.65V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)