70T3719MS166BBG
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 324PBGA
Catalog
Memory
DataSheet
70T3719MS166BBG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size:18Mb (256K x 72)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:3.6 ns
Voltage - Supply:2.4V ~ 2.6V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)