NDS36PT5-16IT
Manufacturer
Insignis Technology Corporation
VIGOR # :
Description
IC DRAM 256MBIT PAR 54TSOP II
Catalog
Memory
DataSheet
NDS36PT5-16IT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:DRAM
Technology:SDRAM
Memory Size:256Mb (16M x 16)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:12ns
Access Time:-
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)