25AA010A-I/P
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 1KBIT SPI 10MHZ 8DIP
Catalog
Memory
DataSheet
25AA010A-I/P PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:1Kb (128 x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:-
Voltage - Supply:1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)