SST49LF008A-33-4C-WHE-T
Description
IC FLASH 8MBIT PARALLEL 32TSOP
Catalog
Memory
DataSheet
SST49LF008A-33-4C-WHE-T PDF
Type Description
Series:SST49
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH
Memory Size:8Mb (1M x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:33 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:20µs
Access Time:120 ns
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Operating Temperature:0°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)