BR24G16FVT-3AGE2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 16KBIT I2C 8TSSOPB
Catalog
Memory
DataSheet
BR24G16FVT-3AGE2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:16Kb (2K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:-
Voltage - Supply:1.6V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)