CY7C1011CV33-15BVIT
Description
SRAM CHIP ASYNC SINGLE 3.3V 2M B
Catalog
Memory
DataSheet
CY7C1011CV33-15BVIT PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:2Mb (128K x 16)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:15ns
Access Time:15 ns
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)