24AA044-E/ST
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 4KBIT I2C 1MHZ 8TSSOP
Catalog
Memory
DataSheet
24AA044-E/ST PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:4Kb (256 x 8 x 2)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:400 ns
Voltage - Supply:1.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)