SST39SF010A-55-4C-NHE-T
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC FLASH 1MBIT PARALLEL 32PLCC
Catalog
Memory
DataSheet
SST39SF010A-55-4C-NHE-T PDF
Type Description
Series:SST39 MPF™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH
Memory Size:1Mb (128K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:20µs
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)