CY7C1170KV18-550BZC
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 165FBGA
DataSheet
CY7C1170KV18-550BZC PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size:18Mb (512K x 36)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:550 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:-
Voltage - Supply:1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)