25LC040T-I/SN
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 4KBIT SPI 2MHZ 8SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
25LC040T-I/SN PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:4Kb (512 x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:2 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:-
Voltage - Supply:2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)