CY62256NLL-55SNXI
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
VIGOR # :
Description
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
CY62256NLL-55SNXI PDF
Type Description
Series:MoBL®
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:256Kb (32K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)