SST39SF020A-55-4C-WHE
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC FLASH 2MBIT PARALLEL 32TSOP
Catalog
Memory
DataSheet
SST39SF020A-55-4C-WHE PDF
Type Description
Series:SST39 MPF™
Package:Tray
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH
Memory Size:2Mb (256K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:20µs
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)