7164S45DB
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC SRAM 64KBIT PARALLEL 28CERDIP
Catalog
Memory
DataSheet
7164S45DB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:64Kb (8K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:45ns
Access Time:45 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:28-CDIP (0.600", 15.24mm)