CY7C168A-45PC
Description
STANDARD SRAM, 4KX4, 45NS, CMOS
DataSheet
CY7C168A-45PC PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:16Kb (4K x 4)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:45ns
Access Time:45 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:20-DIP (0.300", 7.62mm)