CY15V102QN-50SXE
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC FRAM 2MBIT SPI 50MHZ 8SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
CY15V102QN-50SXE PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, Excelon™-Auto, F-RAM™
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FRAM
Technology:FRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size:2Mb (256K x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:50 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:-
Voltage - Supply:1.71V ~ 1.89V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)