CY7C1470BV25-167AXCT
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 100TQFP
Catalog
Memory
DataSheet
CY7C1470BV25-167AXCT PDF
Type Description
Series:NoBL™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:72Mb (2M x 36)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:3.4 ns
Voltage - Supply:2.375V ~ 2.625V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)