70T3589S166BF8
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC SRAM 2MBIT PARALLEL 208CABGA
Catalog
Memory
DataSheet
70T3589S166BF8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size:2Mb (64K x 36)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:3.6 ns
Voltage - Supply:2.4V ~ 2.6V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)