BR24C02-10TU-1.8
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
Catalog
Memory
DataSheet
BR24C02-10TU-1.8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:2Kb (256 x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:-
Voltage - Supply:1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)