25LC160A-E/P
Description
IC EEPROM 16KBIT SPI 10MHZ 8DIP
DataSheet
25LC160A-E/P PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
Technology:EEPROM
Memory Size:16Kb (2K x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:-
Voltage - Supply:2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)