SST25VF512-20-4C-SAE-T
Description
IC FLASH 512KBIT SPI 20MHZ 8SOIC
DataSheet
SST25VF512-20-4C-SAE-T PDF
Type Description
Series:SST25
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Technology:FLASH
Memory Size:512Kb (64K x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:20µs
Access Time:-
Voltage - Supply:2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)