SST26VF016B-104I/SN
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
SST26VF016B-104I/SN PDF
Type Description
Series:SST26 SQI®
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH
Memory Size:16Mb (2M x 8)
Memory Interface:SPI - Quad I/O
Clock Frequency:104 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:1.5ms
Access Time:-
Voltage - Supply:2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)