CY62167GN-45ZXIT
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC SRAM 16MBIT PARALLEL 48TSOP I
DataSheet
CY62167GN-45ZXIT PDF
Type Description
Series:MoBL®
Package:Tape & Reel (TR)
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:16Mb (2M x 8, 1M x 16)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:45ns
Access Time:45 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)