AT25SF041B-SSHB-B
Description
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8SOIC
DataSheet
AT25SF041B-SSHB-B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH
Memory Size:4Mb (512K x 8)
Memory Interface:SPI - Quad I/O
Clock Frequency:85 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:5µs, 2.5ms
Access Time:-
Voltage - Supply:2.5V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)