CY7C1480V33-167BZI
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165FBGA
Catalog
Memory
DataSheet
CY7C1480V33-167BZI PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:72Mb (2M x 36)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:3.4 ns
Voltage - Supply:3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)