CY14E256LA-SZ45XIT
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC NVSRAM 256KBIT PAR 32SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
CY14E256LA-SZ45XIT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:NVSRAM
Technology:NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size:256Kb (32K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:45ns
Access Time:45 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:32-SOIC (0.295", 7.50mm Width)