AT25M02-SSHD-T
Description
IC EEPROM 2MBIT SPI 5MHZ 8SOIC
DataSheet
AT25M02-SSHD-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:2Mb (256K x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:5 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Access Time:-
Voltage - Supply:2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)